Jdi na obsah Jdi na menu

STOPY

17. 4. 2009

V listopadu roku 2008 jsme se zúčastnili stopařského semináře s Ivčou Lžičařovou, kde jsme udělali náš první čtverec. Ale začali jsme pořádně vlastně až po zimě a to v dubnu 2009.

Začali jsme tedy na čtvercích :) To znamená, že jsem vyšlapala ( v poli, na louce, prostě někde, kde nikdo jiný moc nechodí :)) čtverec o velikosti cca 40x40 cm, možná menší a do něj naskládala salámek ( nakrájený na kostičky ).To proto, aby si Mia spojila něco hezkého (salám :) s mojí pachovou stopou a pochopila co po ní chci. Aby si řekla -" Jé tady cítím pach paničky a tady jsou salámky, ale vedle paničku necítím a nic tu neni- to je nuda, tak se vrátím na stopu....to stopování je zábava :)"

Před čtvercem jsem Miu posadila a řekla "stopa", když Mia pomalu vyžírala salámek, nenápadně jsem jí do čtverce přihazovala. Po zdlábnutí posledního řeknu Konec a pohrajem si a dám volno :)

Doufám, že toto po vytvoření cca 15 ti čtverců pochopila :)

Zatím zvlášť, mimo stopu, se učíme označení předmětu, a to tak, že do ponožky s mým pachem dám pamlsky a rozházím je kousek od sebe, pak pustím Miu z vodítka a dám povel "předmět". Až Mia ponožku najde, velmi ji pochválím a rychle přiběhnu a otevřu ponožku, aby mohla vyžrat pamlsky, ponožku držím u země, aby si Mia začala lehat. Mia má vždycky takovou radost, že ho našla, že mi ho chce přinést ukázat :)

Ze čtverců jsme přešli na stopu dlouhou asi 20 kroků, vytvořila jsem výchozí bod, kde jsem stála snožmo a v každém rohu a uprostřed jsem nechala salám (tedy u špiček a pat obou bot a pak uprostřed ). Poté jsem udělala první krok, který se dotýkal výchozího bodu a do něj dala samozřejmě také salám, pak jsem normálně odkrokovala dvacet kroků a do každého umístila kostičku salámu. V poslední šlápotě jsem zanechala předmět - tedy mojí ponožku naplněnou pamlsky.

Miu pak přivedu k výchozímu bodu a řeknu stopa, zatím jsme v začátcích a Mia se snaží po stopě letět, proto ji musím brzdit, aby na stopě vyžrala všechny pamlsky a tedy čmuchala pečlivě a nic ji neuniklo. Na konci se dostane k předmětu, kdy ji zase ponožku otevřu u země, aby se dostala k salámku a lehala si.

Tak takhle bych asi vysvětlila, jak začínáme stopovat :) Jsem hóóódně velký začátečník, tak nevím jak moc jsou tyto metody účinné a zda je vůbec dobře popisuji. Ale začali jsme stopovat pod dohledem Ivči Lžičařové, která se letos zúčastní mistroství světa stopařů(nebo jak se to přesně jmenuje :)).....a to prostě nejde nevěřit :) Tak tímto moc dík za rady a odborný dohled :)

květen 2009 - hodně jsme zapracovali a Mia se opravdu zlepšila :) Děláme 50 až 80 kroků s tupými lomy. Pamlsky dávám do každé druhé stopy a na konci Miu čeká ponožka plná salámků :) Už pochopila, že po ní chci, aby předmět zalehávala....tak snad opravdu bude :) Stopu jde pečlivě a už neletí, opravdu mi dělá radost a dokonce to začalo bavit i mě :) Stopu dělám starou jen asi 15min, někdy o něco déle a někdy i úplně čerstvou. Tak snad nám to půjde i nadále :)