Jdi na obsah Jdi na menu

Psincový kašel

14. 11. 2007

     Tak na Miu skočil bacil:(  Dnes jsme šly obě do školy a po cestě Miu popadl kašel. Právě jsme šly na cvíko ze zootechniky, vyšly schody do učebny a tam se Mia rozkašlala tak, že jsem zabalila věci zpět do tašky a místo cvíka ze zootechniky jsem šla s Miou o budovu dál, do veterinární ordinace naší školy. Ještě, že to máme tak bízko:)

     Na cvičáku psincák řádí už dlouho, hlavně mezi psy v kotcích. Tak jsme si to přitáhli taky....bohužel jsem jí nenechala očkovat, ale pro příště se polepším. Teď musí být Mia v klidu a v teplíčku, takže se cvičákem je na chvíli konec. Dneska jsme měli jít také trénovat dogfrisbee......a taky nemůžem.....ach jo:( Ale až se Mia uzdraví všechno to doženem:)

     Podchytili jsme to v začátku, tak snad se Mia uzdraví brzo a budem zase dovádět:)

     Zatím dávám Solmucol 200, 3x denně a také máme od paní doktorky prášky proti zvracení ( kdyby to na miu přišlo ), ale ty zatím nedáváme. No a v misce na Miu čeká průduškový čaj, ale jak jí znám tak se ho ani nedotkne. Pokud se to zhorší pošupajdíme pro antibiotika.

     Jinak co je psincový kašel? Infekční Laryngotrcheitida. Pro zjednodušení něco jako chřipajzna u lidí...aspoň tak mi to přijde. Je to virové onemocnění, na kterém se podílí více původců, ale hlavně virus Parainfluenzy, Adenovirus a spoustu dalších....později se přidává i bakterie Bordetella bronchiseptica.

    Při neléčení se může rozvinout vážný zánět plic a  zůstat celoživotní následky. Toto onemocnění je velmi nakažlivé mezi psy, proto i Mia bude do vyléčení v izolaci......jsem zvědavá, jak to zvládne, je zvyklá každý den blbnout s psíkama a teď bude muset ležet, pak na chvíli  vyvenčit a pak zas do tepla. I když je docela unavená, tak jí to snad nebude dělat probémy.

    Jak už jsem psala, existuje proti psincovému kašli očkování, a to injekčně a nebo intranasálně. Ale Mia očkovaná není, ale po uzdravení je to jako první na řadě...

    A to jsem teď chtěla nechat udělat Mie pojištění na nemoc a úraz..bohužel musíme počkat, až bude zdravá. Snad to bude brzo:)

    Dnes, čtyři dny po propuknutí Mii nemoci, už tolik nekašle a začíná se jí navracet její elán:) Nakonec dotává i jitrocelový sirup a bylinkové kapky na podporu imunity. Je na ní vidět, že už by si ráda zablbla s nějakým pejskem, bohužel se jim pořád raději vyhýbáme. 

     26.11 2007 - Mie je dnes jeden rok a k narozeninám "dostala" zdraví:) Už nekašle a skoro po dvou týdnech jsme byli mezi pejsky. Je to fajn být zase ve starých klejích....:)