Jdi na obsah Jdi na menu

Šlechtění psů

26. 10. 2008

Tak mě přepadla taková divná myšlenka...proč to ti lidi vlastně dělají...proč šlechtí psy "záměrně" se zdravotními potížemi, psy v běžném životě téměř nevyužitelné a odsouzené k životu na gauči. Proč tolik plemen má přehnaně zkrácenou nosní partii? Proč předkus?Proč strmou záď? Proč krátké nožičky a dlouhé tělíčko?Proč přehnaná mohutnost a váha? Všechny tyto vlastnosti obnáší tolik nepříjemností pro psy samotné, že nechápu, jak k tomu mohla příroda přistoupit......bohužel tady už nejde o přírodu, ale o člověka....o člověka zaslepeného tím, že z boxera chce vyšlechtit svojí babičku a nebo napodobeninu svého dítěte, který přece taky nemá dlouhý nos........stejně si myslím, že za pár desítek let lidi opravdu psa s lidským ksichtem vyšlechtí....je to celé nějaké moc polidštělé a pes s vlkem se dnes setkají jen když jim páníčci večer předčítají karkulku na dobrou noc.

      Nebo třeba baseti a jezevčíci - sice chápu, že vlk by se do nory nevešel, ale to že tato plemena byla vyšlechtěna na záglatě genetické mutace genu, která způsobí zkrácení končetin a celkově malý růst se moc lidí nechlubí. Mimochodem tato mutace se vyskytuje i u lidí- praktický příklad: pan Krtinář. Lidé se chytli všeho co by mohli využít, negativní obrátili v pozitivní a protože své děti nemohou přetvářet k obrazu svému, vytvořili si děti jiné, chlupaté(vlastně i nahaté), oddané a schopné vytvořit za jeden lidský život tolik generací, které krůček po krůčku mění.

     Bohužel změna exterieru sebou neodvratně bere i změnu fyziologických funkcí, morfologii celého organismu. Vše je pospojováno tenkými nitkami a jedna malá změna může způsobit lavinovou reakci v jiných částech organismu.....bohužel toho si buď lidé nevšimnou a nebo nechtějí všímat.....vždyť hlavně, že má Alík krásnou srst a úžasný výstavní postoj.................

      Když je ještě šlechtěno v domění, že dělám správně a něco se semele.....všichni děláme chyby a myslím, že takový člověk se bude snažit vše napravit....a snaha se cení:) Ovšem záměrné šlechtění znaků, které psa omezuje je pro mě nepřípustné.

                                                                                                    M.R.